sobota, 27 czerwca 2009

Kreatywne wejście od podwórka

Warsztaty w centrum Gdańska i podwórkowy koncert LOCO STAR



W dniach od 29 do 30 czerwca 2009 r. mieszkańcy Głównego Miasta Gdańska wezmą udział w innowacyjnej grze strategicznej Future City Game (Gra Miasto Przyszłości). W ramach wydarzenia mieszkańcy Głównego Miasta, architekci, urbaniści, socjolodzy i urzędnicy miejscy spotkają się, by wspólnie wypracować najlepsze pomysły na poprawę jakości życia w centrum Gdańska.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się we wtorek 30 czerwca o godz. 16.30 w Biurze Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 (ul. Długi Targ 39/40), a o godz. 18.00,na podwórzu w kwartale ul. Piwnej, św. Ducha, Kołodziejskiej i Koziej, rozpocznie się wyjątkowy koncert trójmiejskiego zespołu Loco Star.


Gdańsk, miasto kreatywne

Future City Game stanowi część międzynarodowego projektu Creative Cities (Kreatywne miasta) realizowanego przez British Council. Grę przeprowadzono do tej pory w kilkunastu metropoliach świata, m.in. Oslo, Glasgow, Kopenhadze. Celem wydarzenia jest wypracowanie najlepszych koncepcji na ożywienie ulic, dzielnic czy całych miast. Idea aktywizacji mieszkańców oraz tworzenia atrakcyjnych przestrzeni publicznych ponadto doskonale się wpisuje w starania Gdańska o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Przedmiot gry – podwórza Głównego Miasta Gdańska



Projekt ma formę dwudniowych warsztatów. Jego celem jest wyłonienie najlepszych pomysłów na ożywienie podwórzy Głównego Miasta Gdańska, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik kreatywnego myślenia. Koncepcje, które zostaną wypracowane podczas warsztatów, mają pomóc w pogodzeniu interesów mieszkańców i władz w dążeniu do poprawy wizerunku kulturalnego centrum Gdańska.
W pierwszej kolejności projekt obejmie dwa podwórza w kwartałach: ul. Piwnej, św. Ducha, Kołodziejskiej i Koziej oraz ul. Piwnej, św. Ducha, Koziej i Szewskiej.

Uczestnicy i metodologia miejskiej gry

Zgodnie z metodologią „Gry Miasto Przyszłości” w warsztatach weźmie udział od 25 do 30 osób oraz grupa obserwatorów. Uczestnicy to reprezentanci różnych środowisk: mieszkańcy Głównego Miasta Gdańska, młodzi architekci z Politechniki Gdańskiej, urbaniści z Biura Rozwoju Gdańska, animatorzy społeczni z Uniwersytetu Gdańskiego oraz przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku czy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Obserwatorem warsztatów może być każda osoba zainteresowana nowoczesną organizacją przestrzeni miejskiej i rozwiązywaniem problemów ich mieszkańców.
Mistrz Gry przeprowadzi uczestników przez 10 etapów gry, które obejmują m.in.: analizę problemów globalnych i lokalnych oraz perspektyw miasta (gospodarczych, społecznych, ekologicznych, kulturowych), generowanie pomysłów na przyszłość, testowanie pomysłów w terenie wśród specjalistów, mieszkańców, turystów, urzędników i obserwatorów oraz prezentację na forum ostatecznych koncepcji wypracowanych w grupach. Ostatnim krokiem, w którym biorą udział zarówno grający, jak i obserwatorzy, jest ocena wszystkich wypracowanych koncepcji. Kryteria, jakie będą brane pod uwagę to m.in.: atrakcyjność, innowacja, zbieżność z wyzwaniami lokalnymi i globalnymi, związanie ze społecznością, możliwość wykonania.

Program gry i atrakcje



Warsztaty odbędą się 29 i 30 czerwca w godz. od 9 do 17 w Biurze Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 przy ul. Długi Targ 39/40. Otwarta dyskusja z udziałem Prezydenta Miasta Gdańska rozpocznie się we wtorek o godz. 16.30. Po dyskusji ok. godz. 18.00 na podwórzu w kwartale ul. Piwnej, św. Ducha, Kołodziejskiej i Koziej odbędzie się koncert Loco Star.

Linki do publikacji:
Creative Cities British Council
Miesięcznik Architektura
Trójmiasto.pl
Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016
Architekci.net
Brief for Poland

Organizatorami gry są: British Council, Biuro Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta oraz Biuro Prezydenta ds. Kultury.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska. Patronat medialny: miesięcznik Architektura, Portal Regionalny Trójmiasto.pl i Gazeta Wyborcza.


Brak komentarzy: